4 راه برای کاهش سر و صدا در آپارتمان


##### نمایش

توضیحات

امروزه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های آپارتمان نشینی انتقال سر و صدای مزاحم است و عایق صدا یکی از راه‌های مناسب است، صدای بیرون اعم از صدای کوچه یا خیابان، و صدای مزاحم همسایه آپارتمانی مجاور، صدای آسانسور، رفت و آمد راه پله و … راهکارهای مختلفی برای جلوگیری از این مورد وجود دارد. در اینجا چند راهکار نسبتا ساده و نسباتا ارزان که قابلیت اجرا بعد از نازک کاری را دارند برای بازسازی ساختمان ارایه بررسی می‌کنیم.راهکارهای جلوگیری از انتقال صدا در آپارتمان:

با توجه به اینکه امکان تغییر دیوارهای خارجی و سفت‌کاری بعد از سکونت وجود ندارد روش‌های دیگری برای عایق‌کاری صوتی دیوارها، در بازسازی خانه، مطرح می‌شود. در ساختمان‌های حاضر به دلایل مختلفی دیوارها را با ضخامت کمتری نسبت به قبل اجرا می‌کنند و به همین دلیل معمولا ساکنین با مشکل انتقال صدای مزاحم همسایه‌ها و خیابان مواجه هستند مگر در حالت‌هایی که دیوار مشترک، بین کمد‌ها ،سرویس‌ها یا آشپزخانه باشد.چند مورد از روش‌ها و راهکارهای پیشنهادی کم هزینه، بازسازی ساختمان، برای جلوگیری از انتقال صدا در دیوار مشترک آپارتمان را در اینجا بیان می‌کنیم:

1- چیدمان مناسب:

چیدمان مناسب کاربری‌های مختلف اتاق‌های خانه‌تان نیز می‌تواند پیشنهاد خوبی برای کاهش سرو صدا باشد. باید ابتدا با چند روز سکونت در واحد جدید، تلاش کنید جاهایی را که بیشترین صداهای همسایه‌ها را به داخل می‌آورد، شناسایی کنید. سپس سعی کنید اتاقی را برای خواب در نظر بگیرید که کمترین آلودگی صوتی را دارد. اگر نمی‌توانید اتاقتان را تغییر دهید، تختخواب‌تان را کنار دیوارهایی که با همسایه‌ها مشترک است، نگذارید. با گذاشتن کمدها پشت دیوارهای مشترک، تلاش کنید موانعی برای صداهای مزاحم ایجاد کنید، اما باید بدانید با این کارها، نمی‌توانید صداهای مزاحم را حذف کنید.

2- استفاده از فوم‌های فشرده پشت چسبدار روی دیوار:

نصب این فوم‌ها در بازسازی خانه، بسیار ساده است بگونه‌ای که هر فرد بطور شخصی می‌تواند آنرا اجرا کند و برای اینکه شکل ظاهری بهتری داشته باشد می‌توان روی آن را با دیوارکوب MDF یا چوب پوشاند یا از کناف برای پوشش رویی آن استفاده کرد و در نهایت روی آن‌را کاغذ دیواری یا رنگ کرد. این متریال با ضخامت حداکثر 25 میلیمتر موجود است که برای زیر پارکت نیز قابل استفاده است. روش فوق بازسازی ساختمان، نسبت به سایر روش‌های زیر، هزینه بسیار بالاتری دارد ولی اجرا آن نسبت به سایر روش‌ها راحت‌تر است و از سایر روش‌ها با ضخامت کمتری اجرا می‌شود.

3- پشم سنگ:

این روش بازسازی ساختمان می‌تواند اجرای یک دیوار کاذب با کناف باشد که بین کناف و دیوار اصلی ساختمان با پشم سنگ پوشانده شود. این راهکار نسبت به راهکار اول بسیار کم هزینه‌تر می‌باشد. در ضمن نسبت به سایر متریال‌های موجود در بازار، متریالی است که عایق صوتی بودن خود را به خوبی به اثبات رسانده است. فقط در خرید پشم سنگ باید دقت داشت که پشم سنگ با چکالی (دانسیته) بالا خریداری شود تا جذب صدا به حداکثر ممکن برسد.

4- راهکار بعدی استفاده از متریال جدیدی با بافت اسفنجی که متشکل از الیاف‌های ضد صوت است:

این متریال با سازه‌های مخصوص در زمان بازسازی ساختمان، روی دیوار اجرا و نصب می‌شود و روی آن با کناف پوشانده می‌شود. عیب این متریال ضخامت بالا و هزینه نسبتا بالای بازسازی ساختمان نسبت به دو راهکار دیگر می‌باشد. با این تفاوت که عایق بهتری نیز نسبت به دو راهکار دیگر می‌باشد. البته این متریال جدید در همه جا در دسترس نیست.

کاهش سر و صدا
شناخت ابزار و خرید در سلام ساختمان

مهلت استفاده: از تاریخ تا تاریخ

نمایش شماره همراه : *****

آدرس ومنطقه :