چک لیست اجاره کردن آپارتمان

check

چک لیست اجاره کردن آپارتمان

با توجه به فصل جا به جایی ها این مطلب جهت چک لیستی برای رهن و اجاره کردن خانه گردآوری شده.

اگر بخواهیم از مسکن خوب برای اجاره سخن بگوییم. به عقیده جامعه خوش‌نشین بهترین ملک، خانه‌ای است که مالک در آن ساکن نباشد، چون می‌توان معنی واقعی آزادی را در آن دریافت. و از نکات دیگر می‌توان به:

 1. همیشه سعی کنید منزلی را انتخاب کنید که هنگام بازدید شما، تخلیه شده باشد. با این روش می‌توانید علاوه بر اطمینان از تعیین زمان اسباب کشی خود به واسطه خالی بودن منزل بعدی، از تمام اشکالات خانه آگاه شوید؛ چون وقتی این منزل مستاجر دارد اسباب و اثاثیه، این امکان را از شما خواهد گرفت.
 2. به ایمنی ساختمان خوب توجه کنید. شرایط آسانسور، پله فرار و استحکام ساختمان (ضد زلزله بودن) را بررسی کنید.
 3. قبل از عقد قرارداد، محله‌ای که ملک مورد نظر در آن واقع شده را بررسی کنید. شرایط مختلف مثل شلوغی و خدمات عمومی آن را مدنظر داشته باشید.
 4. از همسایه‌ها درباره صاحب خانه آینده و اخلاق وی پرس و جو کنید.
 5. با توجه به گران شدن حامل‌های سوخت سعی کنید منزلی انتخاب کنید که دارای کنتورهای مجزای گاز، آب و برق باشد.
 6. اگر منزل مورد نظر شما آپارتمانی تک واحدی است، بیشتر علاقه‌مند آن شوید چون آسایش بیشتری خواهید داشت.
 7. خدمات عمومی و دسترسی ملک مورد نظرتان به محل کار یا مدرسه فرزندان از اولویت‌های اصلی شما باشد.
 8. سعی کنید منزلی که نورگیر مناسبی دارد، انتخاب کنید تا هم روحیه خوبی داشته باشید و هم به اقتصاد خانواده کمک کنید.
 9. واحدهایی که اتاقک آسانسورشان داخل واحد مسکونی طراحی شده را هرگز انتخاب نکنید؛ چون صدای بالا و پایین رفتن آسانسور بسیار ناراحت کننده و مخل آسایش است.
 10. سعی کنید سالن منزل مورد نظر به طور کامل مربع باشد تا بتوانید به بهترین شکل لوازم منزل را در آن بچینید.
 11. آشپزخانه منزل را خوب بررسی کنید. تعداد کابینت و نحوه قرار گرفتن گاز، یخچال و ماشین لباسشویی و ظرفشویی را خوب در ذهن خودتان ترسیم کنید و از جا شدن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
 12. به نورگیر بودن آشپزخانه خوب دقت کنید، چون این موضوع باعث پاکیزگی این محیط خواهد شد.
 13. به نحوه قرار گرفتن سرویس بهداشتی منزل بسیار حساس باشید. بهترین شکل این است که این سرویس‌ها از دید عمومی دور باشند.
 14. دقت کنید منزل مورد نظر شما از بزرگراه و پمپ بنزین یا گاز و ایستگاه‌های توزیع برق فاصله داشته باشد.
 15. وجود سیستم اطفای حریق را در منزل جدی بگیرید.
 16. بهترین پوشش برای دیوارهای منزل، رنگ روغن و کاغذ دیواری قابل شست‌و‌شو ست، بنابراین دقت کنید تا در آینده برای پاکیزگی منزل خود زیادی خرج نکنید.
 17. وجود کفشوی داخل آشپزخانه را جدی بگیرید. این موضوع از امتیازات ساختمان شما خواهد بود.
 18. معایب احتمالی منزل را قبل از عقدقرارداد، شناسایی کرده و در پایین قرارداد اجاره قید کنید تا پس از تخلیه منزل موجر مدعی مسئولیت شما درباره آن نشود.
 19. هرقدر منزل شما از نویی فاصله گرفته باشد، بهتر است؛ چراکه اجاره منزل نوبا هزینه ودردسرهای متعدد و البته هزینه اضافی بابت آسیب‌های وارده به ساختمان و تجهیزات آن همراه است.
 20. هنگام عقد قرارداد حتما اصل سند و شناسنامه مالک را شخصا رویت کنید تا مالکیت وی اثبات شده باشد.
 21. پیش از عقدقرارداد جای پارکینگ خود را در حضور مالک مشخص و از ادعای دیگر واحدها نسبت به آن اطمینان حاصل کنید.
 22. کمدهای دیواری منزل را وارسی کنید. این امر هم از نظر جاداری و هم از نظرخرابی پنهان درون کمد اهمیت دارد.
 23. دقت کنید کف سرویس‌های بهداشتی منزل معیوب نباشد.
 24. توجه داشته باشید اگر تاسیسات منزل را با وسواس بررسی نکنید، رفع کلیه عیوبی که بعد به چشمتان برسد به عهده شما خواهدبود.
 25. قبل از به پایان رسیدن مدت اجاره منزل کنونی خود، تکلیف ماندن یا جابه جا شدن را با مالک منزل مشخص کنید. با این روش می‌توانید سرحوصله و فرصت بهترین گزینه را انتخاب کنید؛ البته با این روش می‌توانید به دریافت پول ودیعه خود در زمان مقرر امیدوار باشید و گزینه‌های دیگر را به دلیل آماده نبودن مبلغ و دیعه نزد موجرتان از دست نخواهید داد.
 26. ترجیحا سعی کنید از طریق روزنامه و بدون واسطه منزل آینده خود را انتخاب کنید، چون بسیاری از آگهی‌ها مربوط به اجاره ملک را مستاجران کنونی آن‌ها به روزنامه داده‌اند؛ چرا که آن‌ها می‌خواهند برای جابه جایی هرچه سریع‌ترشان، مستاجری برای موجر خود پیدا کنند و مبلغ ودیعه نزد مالک را هرچه سریع‌تر بگیرند و دنبال سرنوشت خود بروند، بنابراین به آگهی‌های روزنامه امیدوار باشید.
 27. زیاد به دنبال املاک نوساز نباشید، چون علاوه بر گران‌تر بودن آن‌ها، در بیشتر موارد چون مالک آن برای تامین پول خرید خود؛ آن را اجاره داده، سال آینده مجبور به ترک این منزل خواهید بود. طبق بررسی‌ها، خانه‌های سه تا ده ساله می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.
 28. در محله‌های بومی با توجه به نیاز خودتان دنبال خانه باشید.
 29. به امکانات منزل توجه کنید، چون هرکدام از آن‌ها برای شما در آینده هزینه‌ساز خواهد بود، پس آنچه را نیاز دارید، انتخاب کنید. به عنوان مثال آپارتمانی که دارای امکانات استخر یا سرایدار است بدون تردید هزینه‌ساز خواهد بود.
 30. سعی کنید تا حد امکان آپارتمان مورد نظرتان را رهن کنید، هرچند اکنون بیشتر مالکان به دنبال دریافت اجاره هستند، ولی اگر فرصت دارید باحوصله به دنبال خانه باشید. چون برخی موجران هم به دنبال رهن دادن منزل خود هستند.
 31. از میزان شارژ ماهانه منزل مورد نظر خوب آگاه شوید، چون ممکن است بدون دلیل هزینه کنید.
 32. به تعداد پنجره‌ها و ارتفاع آن‌ها نسبت به منزل کنونی خود خوب دقت کنید تا مجبور به هزینه کردن برای خریدن پرده جدید نباشید.
 33. تعداد لوسترها و چراغ‌های مورد نیازتان منزل جدید را خوب در نظر بگیرید تا اضافه هزینه نکنید.
 34. هرگز سراغ خانه‌های قدیمی نروید، چون هزینه نگهداری زیادی برایتان خواهد داشت. همان طور که می‌دانید برخی مواقع هزینه نگهداری به عهده مستاجر خواهد بود، اما در برخی موارد دیگر که مالک متعهد شده با این جمله مواجه خواهید شد که مالک می‌گوید شما هزینه کنید و بعد از اجاره کم کنید.
 35. قرارداد اجاره خود را حتما در بنگاه یا دفاتر اسناد رسمی منعقد کنید و از هزینه آن نترسید. چون این هزینه مانند بیمه‌ای است که جلوی بسیاری از مشکلات آینده و بویژه حین تخلیه منزل را خواهد گرفت.

اخبارگوناگون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *